Zespół

W grudniu 2016 Kasia i Piotr Leszczyńscy napisali: Mamy marzenie, by w Krakowie lub okolicy otworzyć “szkołę”, która za podstawę edukacyjną będzie miała charakter wolnościowy, a za podstawę komunikacyjną - Porozumienie bez Przemocy. Do nich dołączyły kolejne osoby i powstała Fundacja Przestrzeń. Od września 2018 działa Wolna Szkoła Przestrzeń, a jej zespół to:

Katarzyna Mitschke

Pedagog, polonistka, trenerka komunikacji. Od wielu lat pracuje z dziećmi w różnym wieku oraz z ich rodzicami. Współtworzyła jedną z pierwszych szkół demokratycznych w Polsce i przez kilka lat wspierała w niej dzieci i dorosłych. Autorka książki “Kiedy szkoła jest problemem”. Nieustannie doskonali sztukę uważnego, empatycznego towarzyszenia dzieciom i dorosłym. Kasia prowadzi konsultacje oraz warsztaty dla rodziców i pedagogów, pisze o edukacji i komunikacji. Pomaga rozwiązywać konflikty, podejmować decyzje dotyczące edukacji, wspiera dorosłych i dzieci w budowaniu relacji bez kar i nagród oraz w komunikacji opartej na potrzebach. Od początku tego roku wspiera zespół naszej szkoły w tworzeniu miejsca, w którym dzieci i dorośli dostają wsparcie, życzliwość, zrozumienie i bezpieczną przestrzeń do poznawania siebie i świata. Miłośniczka gór, jezior i książek dla dzieci, niestrudzona orędowniczka empatii i miłości bezwarunkowej. 

Marta Korycka

Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rękodziełem - głównie biżuterią tekstylną. Prowadzi warsztaty ogólnoplastyczne dla różnych grup wiekowych, współpracując między innymi z Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Jest współzałożycielką i członkinią grupy artystycznej FLU Grypa Twórcza, zajmującej się edukacją do kultury i szerzeniem postawy twórczej. Ważniejsze od przekazywania wiedzy jest dla niej zachęcanie do zdobywania jej i otwierania się uczestnika na poznawanie siebie poprzez akt twórczy. Kocha zwierzęta i przyrodę oraz kontakt z dziećmi. W pracy daje z siebie wszystko. Umie i lubi słuchać, tworząc ciepłą, bezpieczną przestrzeń dla otaczających ją ludzi.

Joanna Pachla

Z wykształcenia jest psychologiem. Spośród wielu różnych nurtów i podejść w psychologii najbliższa jest jej arteterapia, a w szczególności choreoterapia. Ukończyła kurs instruktorki Akademii Terapii Ekspresyjnych i Technik Relaksacyjnych, jest w trakcie kursu Terapii Ruchem i Tańcem w Instytucie DMT. Uważa, że ekspresja daje ludziom ogromne możliwości do pracy ze sobą. Kocha życie w każdym jego przejawie. Uwielbia podróże, kontakt z przyrodą i muzykę. Stara się żyć w poszanowaniu i wdzięczności dla Ziemi, w duchu nurtu zero waste. Bycie w Przestrzeni jest dla niej prawdziwą przygodą. Cieszy się wspólnym byciem, inspirowaniem i uczeniem się od siebie nawzajem. Dba o to, żeby każdy czuł się w Przestrzeni bezpiecznie i swobodnie.

Anna Chojowska-Szymańska

Jestem mamą, żoną, organizatorką życia rodzinnego i złożonego funkcjonowania moich dzieci, zafascynowaną wszelkimi wspólnymi działaniami rozwojowymi. Z wykształcenia - literaturoznawcą, z zawodu - redaktorem (kilkunastoletnia wieloaspektowa współpraca z wydawnictwami), nauczycielem. W dziedzinie edukacji ciągle poszukuję adekwatnych, dopasowanych do potrzeb uczniów metod pracy, najczęściej alternatywnych w stosunku do tradycyjnego nurtu nauczania. Bardzo bliska jest mi pedagogika montessoriańska (kursy, doświadczenie w szkole Montessori, tworzenie własnych materiałów edukacyjnych i innych narzędzi). Lubię sama się uczyć i rozwijać w towarzystwie dzieci, dzielić się swoimi odkryciami i inspirować odkryciami dzieci.

Kocham muzykę klasyczną, podróżowanie i obserwowanie świata pod rozmaitymi kątami, fotografowanie, czytanie. Uwielbiam ciągle zgłębiać historię kultury, zwłaszcza dawnej, szukając przyczyn i skutków rozmaitych zjawisk mających wypływ na naszą aktualną rzeczywistość.

W Wolnej Szkole Przestrzeń jestem nauczycielem i koordynatorem edukacji. Odpowiadam za programy nauczania, edukację, przygotowuję zajęcia merytoryczne z przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych, pracuję z dziećmi indywidualnie i grupowo, koordynuję kwestię egzaminów.

Radosław Zieliński

Z wykształcenia historyk i filozof, z zamiłowania… historyk i filozof. Nauczyciel-pasjonat, pragnący dzielić się z dziećmi nie tylko swoją wiedzą, ale przede wszystkim swoim czasem i obecnością.
Mentor w Wolnej Szkole Przestrzeń, doświadczony w pracy z grupą. Po podstawowych szkoleniach z NVC i Self-Regu. Prowadzi zajęcia z historii i geografii oraz koordynuje organizację wycieczek.
Człowiek z bogatą historią, z której czerpie wiele do pracy z drugą osobą. Pasjonuje się dobrą książką, letnimi wędrówkami po górach i grą w rugby. Swoje powołanie odkrył w sławieniu radości – w końcu to Rado – (ść) – sław! Prywatnie szczęśliwy narzeczony, przygotowujący się do ślubu.

Sylwester Krawiec

Zuchmistrz, przez wiele lat prowadził gromady zuchowe, organizował wyjazdy kolonijne i zimowiskowe, instruktor ZHR. W ubiegłym roku zaangażowany w projekt malcy w przestrzeni. Mentor w Wolnej Szkole Przestrzeń. Doświadczony w pracy z grupą. Ukończył szkolenia podstawy self- reg i NVC. W Przestrzeni znany z prowadzenia zajęć z rzeźby. Człowiek lasu, Pasjonuje się fotografią i sportami rowerowymi. Daje upust swojej artystycznej duszy malując obrazy i pisząc wiersze w zaciszu pracowni przy szumie vinylowej płyty. Uwielbia podróżować i odkrywać nieznane zakątki polski.

Katarzyna Leszczyńska

Szczęśliwa żona Piotra i mama Zosi (10l.) i Tomka (8l.), z wykształcenia prawnik, obecnie pani domu. Uwielbia eksperymentować kulinarnie i poznawać nowe smaki, interesuje się zdrową kuchnią. Dużo przyjemności sprawiają jej narty, żagle, taniec, śpiew i szeroko pojęte obcowanie z przyrodą.
Od kilku lat jest zafascynowana ideą porozumienia bez przemocy i praktykuje ją w codzienności w relacjach z mężem, dziećmi i nie tylko. Uczestniczyła w licznych warsztatach z NVC. Szuka rozwiązań wspierających kreatywność, rozwój i podążanie za pasjami. Marzy o świecie, w którym jest miejsce na dialog ze wszystkimi.
W Wolnej Szkole Przestrzeń odpowiada za sprawy prawno-administracyjne.

Oprócz wymienionych powyżej osób współpracowały z nami:
Maria Hornowska-Stoch (w okresie od grudnia 2016 do stycznia 2020)
Agnieszka Piskozub-Piwosz (w okresie od grudnia 2016 do stycznia 2020)
Agata Sykut (w okresie od września 2019 do stycznia 2020)
Barbara Jędrusuiak (w okresie od grudnia 2016 do lipca 2019)
Małgorzata Gargas (w okresie od grudnia 2016 do czerwca 2018)
Teresa Lichota (w okresie od grudnia 2016 do marca 2018)