Maria Hornowska-Stoch

​Jestem żoną, mamą, psychologiem. Mam troje dzieci: niespełna 2-letniego Mateusza, 5-letnią Małgosię oraz ​9-letnią Zosię. Przez 10 lat byłam harcerką i to jedno z doświadczeń, które oprócz mojej rodziny, gór i edukacji, ukształtowało mnie najmocniej. Od kilku lat coraz bardziej interesuję się tematami na pograniczu psychologii i pedagogiki, odkrywając, jak bardzo obcowanie z niezwykłymi małymi ludźmi, jakimi są dzieci, może być ubogacające. Pracowałam w dwóch przedszkolach, prowadziłam zajęcia twórczego rozwoju i wiele szkoleń i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ukończyłam szereg kursów, które wzbogaciły moją wiedzę i umiejętności pracy z ludźmi. Jestem w trakcie studiów doktoranckich, występuję na konferencjach naukowych i kolejny rok prowadzę zajęcia ze studentami.

Zdecydowanie najważniejszym obszarem mojego rozwoju było i nadal pozostaje rodzicielstwo. To dzięki swoim dzieciom odkryłam i zachwyciłam się rodzicielstwem bliskości, porozumieniem bez przemocy, edukacją alternatywną, w tym pedagogiką montessori.

Z radością wracam w góry, z których pochodzę – ta przestrzeń mnie uspokaja, porządkuje myśli i nigdy nie wydaje mi się nudna. Kocham kino, które pozwala mi na chwilę przenieść się do zupełnie innego świata. Spotkania z różnymi ludźmi są dla mnie niezwykle inspirujące a moim żywiołem jest poznawanie, szukanie powiązań, dowiadywanie się, odkrywanie nowych idei, znaczeń, pomysłów i interpretacji.

W Wolnej Szkole Przestrzeń odpowiadam za koordynację działań całego zespołu, tworzenie spójnej wizji szkoły, współpracę z rodzicami na etapie rekrutacji i w trakcie roku szkolnego, opiekę psychologiczną dla dzieci i wsparcie dla nauczycieli.